Na zdrowy i spokojny sen ma wpływ wiele elementów. Jednym z nich jest stelaż do łóżka. Sprawdź, jakie rozwiązania są dostępne na rynku i co najlepiej wybrać do nowoczesnej sypialni!
Co to jest stelaż w łóżku?
Stelaż to starannie przemyślana konstrukcja, umieszczona w ramie łóżka, która odpowiada za podparcie materaca i zapewnia bezpieczne warunki snu. Nowoczesne stelaże pod materac najczęściej są wykonane z drewnianych listewek zamkniętych w metalowej lub drewnianej ramie. Na rynku znajdziesz też stelaże do łóżek wykonane z tworzywa sztucznego lub innowacyjne stelaże regulowane.
Dobór odpowiedniego stelaża jest bardzo ważny dla komfortu snu. Ten element konstrukcyjny pełni wiele istotnych funkcji. Stelaż do łóżka odpowiada między innymi za:
- stabilne podparcie kręgosłupa,
- amortyzację drgań,
- wygodę, komfort i bezpieczeństwo,
- odpowiednie ułożenie materaca i jego zwiększoną trwałość,
- odciążenie materaca, równomierne rozłożenie ciężaru ciała,
- prawidłową cyrkulację powietrza.
Dobry stelaż powinien być wykonany z trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów. Najlepsze modele są wytrzymałe i sprężyste, dzięki czemu idealnie dopasowują się do kształtu i wagi ciała użytkownika. Właściwie dobrany stelaż pod materac możesz też zwiększyć twardość materaca i tym samym korzystnie wpłynąć na jakość oraz długość snu.
Stelaż do łóżka – jaki wybrać?
Stelaż do łóżka możesz dokupić osobno lub zamówić w zestawie z całym łóżkiem. Poszczególne modele różnią się między sobą budową, zastosowanym materiałem i właściwościami. Jaki stelaż do łóżka wybrać? Zanim odpowiesz sobie na to pytanie, zwróć uwagę na następujące parametry:
- rodzaj posiadanego materaca,
- możliwość regulacji lub ustawienia stopnia twardości,
- zastosowane materiały i jakość wykonania,
- wielkość i możliwość dopasowania stelaża do posiadanego łóżka,
- wiek, waga i stan zdrowia użytkownika,
- cena.
Stelaże do łóżka występują w kilku uniwersalnych rozmiarach, które zwykle pasują do większości łóżek. Niekiedy łóżko ma nietypowe rozmiary lub konstrukcję i wówczas należy zdać się na propozycje producenta. Jednak nawet w takim wypadku często istnieje możliwość wyboru między 2-3 modelami.
Rodzaje stelaży do łóżka
Choć może Ci się wydawać, że wszystkie stelaże są do siebie podobne, to jednak nie jest do końca prawdą. Stelaż najczęściej składa się z równolegle ułożonych listew z drewna bukowego lub brzozowego, umieszczonych w gumowych uchwytach. Zarówno szerokość listew, jak i odległości między nimi mogą być różne. Jak dobrać najlepszy stelaż do łóżka? Obecnie pod względem konstrukcyjnym wyróżniamy 5 rodzajów stelaży:
- Klasyczne – są to stelaże typu ruszt, wykonane z listewek drewnianych i przymocowane do drewnianej obudowy. Stelaże klasyczne mogą być zamontowane na stałe lub występować w wersji rolowanej. Jest to niedrogie i bardzo praktyczne rozwiązanie.
- Elastyczne – są to stelaże, które wyglądem przypominają modele klasyczne, jednak wyróżniają się większą elastycznością, co oznacza, że uginają się pod wpływem nacisku ciężaru ciała. Tego rodzaju stelaże zawdzięczają swoją elastyczność i trwałość klejeniu warstwowemu i zwykle składają się z 20 lub 28 sprężystych listew umieszczonych w uchwytach. Stelaże elastyczne mogą mieć ramę wykonaną z drewna lub metalu.
- Regulowane manualne lub elektryczne – są to modele, które umożliwiają zamianę pozycji zagłówka i zanóżka. Stelaże regulowane mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów i są wzmacniane specjalnym pasem, który pozwala dostosować twardość i sprężystość stelaża do indywidualnych preferencji użytkownika. Modele elektryczne mogą być sterowane zdalnie przy pomocy pilota.
- Stelaż podnoszony z pojemnikiem – tego rodzaju stelaże są najczęściej wykonane z trwałej, metalowej konstrukcji, w której osadza się listwy wraz z ramą. W takim wypadku rama stelaża wraz z listwami unoszona jest za pomocą mechanizmów wyposażonych w ciche siłowniki gazowe. W ten sposób bez problemu podniesiesz nawet stosunkowo ciężki materac.
Zostaw komentarz
Ta strona jest chroniona przez hCaptcha i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu hCaptcha.